kot Maine Coon
Rasy kotów - baza wiedzy

Koty Maine Coon

Maine Coon to rasa kotów znana z tego, że ich charakter bardzo przypomina charakter typowego psa. Koty zazwyczaj przywiązują się bardziej do miejsca niż do osoby i swoich właścicieli traktują jako elementy wystroju, a koty Maine Coon podchodzą do sprawy dokładnie odwrotnie – najważniejszy jest dla nich właściciel.

Skąd wzięła się ta rasa?

Nie do końca wiadomo, jak rasa Maine Coon się rozwinęła. Jest to kwestia mocno zmitologizowana i kiedyś panowało nawet przekonanie, że są to koty skrzyżowane z szopami-praczami. Teoria ta nie znajduje jednak potwierdzenia w badaniach genetycznych i została odrzucona.

Najwięcej zwolenników ma opcja mówiąca o Marii Antoninie jako czynniku sprawczym odpowiadającym za koty Maine Coon. Nie oznacza to oczywiście, że jest prawdziwa. Zakłada ona, że w czasie Rewolucji Francuskiej Maria Antonina zabrała ze sobą koty rasy angor, kiedy uciekała do Ameryki Południowej. Na miejscu koty te zaczęły się krzyżować z miejscową populacją czworonogów i tak powstała nowa rasa.

Jeszcze inna legenda mówi o wikingu Leifie Ericssonie, który odkrywając Amerykę na kilkaset lat przed Kolumbem, zabrał ze sobą norweskie koty leśne i to one są praprzodkami Maine Coon. Jest to na pewno ekscytująca historia, ale raczej nieprawdziwa.

Naukowcy na chwilę obecną skłaniają się ku tezie, że Maine Coon to rasa kotów wywodząca się z długowłosych ras europejskich i azjatyckich, które do ameryki przybyły na statkach handlowych. Ich efektywność w eliminowaniu gryzoni sprawiła, że dużo takich zwierząt podróżowało na statkach i przywiązywały się one do ludzi. Kiedy zeszły na ląd, te same cechy były cenione przez kolonizatorów. I tak w 1860 roku odbyły się już pierwsze wystawy kotów Maine Coon, a w 1976 roku Maine Coon został oficjalnie uznany za odrębną rasę kotów. Największe hodowle działały w tym czasie w stanie Maine w USA i stąd też wzięła się ich formalna nazwa.

Cechy kota Maine Coon

Charakter kotów Maine Coon

Koty Maine Coon najbardziej znane są właśnie ze swojego „psiego” charakteru. Są to koty zrównoważone i towarzyskie, niezwykle łatwo nawiązują kontakt z człowiekiem. Trudno jest mu się zaadaptować do nowych warunków, ale jeszcze trudniej znosi rozłąkę z opiekunem. Jest opiekuńczy i wręcz natrętny, ponieważ ciągle jest blisko. Jest też wyrozumiały i tolerancyjny, dzięki czemu nieźle dogaduje się z dziećmi.

Są to koty inteligentne, jak większość kotów, ale dodatkowo są skłonne do wykonywania sztuczek dla swojego pana. Lubi się bawić i lubi realizować polecenia. Nie stroni też od pieszczot.

Koty Maine Coon nie mają problemu z akceptacją większej grupy czworonożnych domowników, w tym psów, chociaż są to zwierzęta dbające o swoją pozycję w hierarchii.

Warto wiedzieć, że koty Maine Coon nie są specjalnie sprawne, jeśli chodzi o wspinanie się i przebywanie na wysokości. Jeśli kot ma zwyczaj wyglądać przez otwarte okno, powinno ono być w jakiś sposób zabezpieczone, by przez to okno nie wypadł.

Maine Coon mają ostre pazury, które powinny być przez nie regularnie ścierane na specjalnych zabawkach do tego przeznaczonych.