rex dewoński - charakterystyka
Rasy kotów - baza wiedzy

Rex Dewoński

Koty rasy Devon reks (reks dewoński) są znane ze swojego psiego charakteru oraz z karakułowego futra.

Wzorcowy reks dewoński

Wzorcowy reks dewoński to kot o średniej wielkości, lekki i szczupły, ale dobrze umięśniony, charakteryzujący się sprężystą i ułożoną sylwetką. Taki kot waży od 2,5 do 4 kilogramów. Najbardziej charakterystyczną cechą kota rasy Devon reks jest oczywiście przypominająca wyglądem karakuły sierść.

Głowę reks dewoński ma stosunkowo małą, w kształcie odwróconego trójkąta. Jego czoło jest wypukłe, a kości policzkowe wyraźnie się zaznaczają. Pyszczek kota jest wyjątkowo krótki, pojawiają się na nim wyraźne poduszeczki z wąsami, a podbródek jest dość mocno zaznaczony. Oczy reksa dewońskiego są duże i szeroko rozstawione. Osadzone są nieco skośnie, a ich rozstaw jest szeroki. Kolory oczu mogą być różne. Uszy są duże i szerokie u podstawy, na końcach się zaokrąglają. Wewnętrzne małżowiny są pozbawione włosów, a powierzchnie zewnętrzne mają delikatny, zaokrąglony puszek.

Tułów kotów tej rasy jest zwarty i wyjątkowo muskularny, charakteryzuje się szeroką klatką piersiową i wysklepionym grzbiet. Kończyny kotów rasy reks dewoński są długi i szczupłe, a zakańczają je małe, owalne stopy. Ich ogony są spiczasto zakończone, zazwyczaj długie, pokryte miękkim włosem.

Szara kotów rasy reks dewoński jest krótka i falista. Mogą w niej pojawia ć się też włosy twardsze. Wibryssy są najczęściej bardziej lub mniej zakręcone. Dopuszczalne są bardzo różne umaszczenia kotów tej rasy.

Cechy kota - rexa dewońskiego

Usposobienie kotów rasy reks dewoński

reks dewoński jest kotem wesołym, a jego temperament jest umiarkowany. Zazwyczaj przywiązuje się mocno do właściciela i lubi być w centrum uwagi. Jest to kot towarzyski, kontaktowy i odważny, na powitanie zawsze domaga się pieszczot. Nie należy na długo zostawiać do samego. Dobrze jest, kiedy reks dewoński ma do towarzystwa innego kota lub nawet psa. Świetnie dogaduje się z dziećmi, nie przejawia cech agresywnych i zazwyczaj nie pokazuje swojego niezadowolenia. Jest inteligentny, dzięki czemu można szybko go nauczyć zasad panujących w domu. reks dewoński Jest domatorem i lubi wszelkie wygody.

Kwestia zdrowia

Chociaż reks dewoński to kot o delikatnej budowie, nie ma problemów zdrowotnych. W zasadzie ni wymaga też specjalnej pielęgnacji. W okresie linienia, który u tego kota przebiega praktycznie mimochodem, wystarczy wilgotna ścierka, która pozbiera nadmiar włosów. Trzeba tylko uważać na wilgoć i niskie temperatury, ponieważ reks dewoński jest kotem o stosunkowo wyższej temperaturze ciała i może grozić mu wychłodzenie. Systematycznie należy przycinać pazury oraz sprawdzać stan oczu oraz uszu.

Garść ciekawostek

Reks dewoński często określany jest mianem miauczącego psa. Związane jest to z faktem, że jako jedyny przedstawiciel swojego gatunku ma w zwyczaju witać swoich właścicieli merdaniem ogonem.

Wszystkie koty rasy reks dewoński mają wyraźnie podniesioną temperaturę ciała, ale u niektórych z nich pojawia się wręcz permanentna gorączka – 39° Celsjusza.