Najnowsze wiadomości

21 kwietnia 2024 17:07

Najlepsze drapaki dla kotówNiektóre koty mają to do siebie, że cały czas muszą tępić swoje ostre i długie pazury. Dla wielu właścicieli jest to tragedia, ponieważ oznacza ona poszarpane dywany, porysowane meble i ślady kocich pazurów na wersalce i w innych tapicerowanych miejscach. Czasami jest to prawdziwa plaga w domu, ale trudno tak naprawdę kota winić, ponieważ jest to dla niego odruch naturalny i potrafi się źle czuć, kiedy tego nie robi.

Kotu trudno jest zrozumieć, że takie zachowanie jest niepożądane i nie każdego kota można tego całkowicie oduczyć. Najlepiej jest po prostu skierować koci odruch w bezpieczne miejsce, czyli zapewnić kotu drapak, nad którym będzie się mógł wyżywać do woli bez powodowania szkód w domu.

Dlaczego warto kupować drapaki?

Zacząć trzeba od tego, że koty drapią meble z poważnego powodu, a nie tylko po to, by zrobić właścicielowi na złość. Drapanie ma ważne funkcje dla kota, z których jedną jest zaznaczanie terytorium zwierzęcia. Na łapie kota znajdują się specjalne gruczoły, które w trakcie drapania wydzielają substancje zapachowe i oznaczają podrapane miejsca jako domenę tego właśnie kota. Koty to zwierzęta terytorialne i zaznaczanie terytorium jest dla nich istotne. W oznaczonym miejscu czują się bezpieczniej i spokojniej. Druga kwestia to kwestia zupełnie już fizjologiczna. Kot poprzez drapanie jest w stanie się odprężyć i skrócić trochę swoje pazury, co jest po prostu korzystne dla jego zdrowia. Można wręcz powiedzieć, że drapanie rzeczy ma dla kota działanie terapeutyczne.

Jakie drapaki są najlepsze?

Drapak powinien być dopasowany do kota pod wieloma względami. Najważniejsza jest wielkość, ponieważ koty lubią drapać przede wszystkim drzewa i jeśli drapak będzie przypominał drzewo, kot będzie wniebowzięty. Jeśli nie ma miejsca na aż tak wielki drapak, wystarczy coś mniejszego, ale dobrze by było, gdyby dla dorosłego kota drapak miał przynajmniej metr wysokości, ponieważ jest to rozmiar optymalny dla zwierzęcia o takim rozmiarze. Trzeba pamiętać, że jeśli mamy kota rasy większej, większy musi być też jego drapak.

Akcesoria dla kota

Drapak może być też jeszcze większy i w dodatku rozbudowany. Takie konstrukcje sprawdzą się w domach, gdzie jest kilka kotów i rywalizują one między sobą o uwagę.

Drapak musi być stabilny

Trzeba mieć na uwadze, że drapak zawsze powinien być stabilny. Można go zamontować dodatkowo do sufitu, dzięki czemu na pewno nie poruszy się w czasie drapania. Kot powinien mieć możliwość nieograniczonego wyżywania się na drapaku, bo jeśli nie będzie mu to dane, zwróci się w kierunku rzeczy, które takie możliwości będzie dawała. Nawet lekko kolebiący się drapak będzie kota zniechęcał.

Materiał wykonania

Drapaki mogą być wykonane z bardzo różnego materiału. Zazwyczaj poleca się drapaki ze sznurka sizalowego lub z włókien agawy. Są to drapaki wytrzymałe, które w dodatku pozwalają kotom na wbijanie w nie głęboko pazurów. Trzeba oczywiście zwracać uwagę na jakość wykonania drapaków, by były odpowiednio poowijane sznurkami. Drapak niskiej jakości nie będzie się cieszył uznaniem kota.

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)