Najnowsze wiadomości

21 września 2023 12:22

Jak pielęgnować kocią sierść?



Sierść kota to jeden z jego najładniejszych atrybutów, jak również coś niezwykle ważnego dla jego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Konieczne jest odpowiednie zadbanie o jego sierść, by była lśniąca i puszysta, a co najważniejsze aby kot był zdrowy. Odpowiedni wygląd jest tutaj bowiem jednoznaczny z dobrym zdrowiem.

Do pielęgnacji sierści trzeba przyzwyczajać już najmłodsze koty, by zabiegi pielęgnacyjne nie stanowiły dla nich stresu i przebiegały zawsze bezproblemowo. Warto jest je łączyć z zabawą i pieszczotami, co dodatkowo sprawi, że dla kota będzie to wielka przyjemność.

Koty perskie

Najbardziej pracochłonna jest pielęgnacja kotów perskich, które linieją przez cały rok i codziennie trzeba je szczotkować przez dobre pół godziny. Konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Mowa tutaj przede wszystkim o grzebieniu z długimi i rzadkimi metalowymi włosami, małym grzebyku z krótkimi włosami, metalowej szczotce z zakrzywionymi drucikami osadzonymi w elastycznej gumie i o szczotce z twardego włosia.

W przypadku tych kotów najważniejsze jest rozczesywanie. Robi się to grzebieniami z długimi i prostymi zębami. Jeśli pojawią się kołtuny, warto jest spróbować sobie z nimi poradzić palcami. Jeśli są naprawdę trudne do usunięcia, można je nawet wyciąć. Dopiero kiedy grzebień będzie przesuwał się po kocich włosach bez protestu, będzie można stosować grzebienie z gęstszymi zębami. Ich podstawowym zadaniem jest usuwanie martwych włosów.

Czesanie kota zawsze należy zaczynać od grzbietu, a potem przechodzić na boki, w kierunku łap i brzucha. Wiele uwagi trzeba przykładać do włosów w pachwinach, gdzie trzeba czesać z włosem i pod włos.

Czysty i zdrowy kot

W przypadku persów konieczne jest pudrowanie sierści. Specjalne proszki można kupić w sklepach zoologicznych. Pokrywamy kota takim talkiem, po czym delikatnie usuwamy nadmiar i grzebieniem wyczesujemy wszystko to, co wyczesać się da. Ten zabieg sprawi, że futro persa będzie się samo łatwiej oczyszczało i kołtunienie się będzie mniejszym ryzykiem.

Co ciekawe, większych problemów nie powinien sprawiać ogon kota. Zazwyczaj wystarczy wyczesać go grzebieniem z rzadkimi włosami i co najwyżej przemyć nasadę ogona, gdzie znajdują się gruczoły łojowe. Robi się to za pomocą letniej wody z szamponem dla kotów. Po wyschnięciu sierści trzeba ją napudrować i wyczesać.

Koty krótkowłose

W przypadku kotów krótkowłosych problem jest oczywiście zdecydowanie mniejszy. Takie koty nie potrzebują wielu zabiegów i w zupełności wystarczy jedno czesanie w tygodniu. Stosuje się do tego gęsty grzebień i włosianą szczotkę, a głównym celem podejmowanych zabiegów jest usuwanie kurzy oraz pojedynczych martwych włosów. Trzeba uważać w przypadku kotów rasy Devon rex, których włosie jest krótkie i łatwo jest je zadrapać w czasie tej czynności.

Koty długowłose

Koty długowłose wymagają zabiegów dość częstych, ale nie są one długotrwałe. Wystarczy je po prostu czesać grzebieniami i szczotkami. Jest to szybkie, proste i przyjemne, ale musi być wykonywane regularnie.

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)