Najnowsze wiadomości

19 marca 2024 3:26

Jakie są przyczyny wytrzeszczuy oczu u ryb akwariowych?



Takie zjawisko, które jest dość często spotykane to infekcję oczu i ryb. Trudno powiedzieć skąd i kiedy ryba zapada na groźnie wyglądającą infekcję oka. Ale spokojnie, ponieważ najczęściej to wyłącznie źle wygląda. Większość infekcji szybko można będzie pokonać i tym samym ograniczy się także ból.

WYTRZESZCZ OCZU U RYB - PRZYCZYNY

Jeśli chodzi wytrzeszcz oczu najczęściej przyczyną będzie posocznica bądź też tuberkuloza. Posocznica to choroba, która może mieć początek w infekcji skórnej jak martwica płetw albo też wynikać ze złych warunków. Bakterie wnikają do naczyń krwionośnych i krążąc po tkankach będą powodować stany zapalne oraz zniszczenia. Uszkodzenia naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego będą powodować wyciek płynów do jamy brzusznej co będzie powodować pojawienie się obrzęku. Występują stany zapalane na skórze i podstawie płetw.

WYTRZESZCZ OCZU U RYB AKWARIOWYCH

- czerwone podstawy płetw

- brak apetytu

- krwawienie lekkie wokoło oczu

- spokojne, apatyczne zachowania

WYTRZESZCZ OCZU U RYB - LECZENIE

W wielu przypadkach istotna będzie pomoc weterynarza i przepisanie antybiotyków. Chorobę koniecznie trzeba będzie wyeliminować. Tuberkuloza to choroba zakaźna, która u ryb jest coraz częstsza Zarażone osobniki muszą być usunięte z akwarium, by nie zostały infekowane pozostałe.

Infekcje oczu u ryb

Chore ryby choć będą jeść normalnie będą jednak tracić masę, ponieważ organy wewnętrzne ulegają zniszczeniu. Mogą się rozwijać guzki pod skórą, stają się one później wrzodami u innych umieszczone są za oczami, wywołują wytrzeszcz. Bakterie wywołujące taką chorobę wolą niższą temperaturę niż ludzkie bakterie. Ludzie mogą zarażać się tuberkulozą rybią, która przeważnie będzie powodować guzki na skórze, nie będzie to poważna infekcja.

WYTRZESZCZ OCZU - OBJAWY

Bledsze kolory

Problem z Chudnięciem

Pofałdowane płetwy

Wrzody na skórze

Zwalczenie

Problem ten powinno się zwalczać z pomocą weterynarza. Zarażone ryby powinny być usunięte oraz uśmiercone. Nie można dopuścić do ich zdychania w akwarium, ponieważ inne osobniki mogą je zjeść i zostać zainfekowane. Ryby, które miały kontakt z osobnikami chorobowymi muszą być przeniesione do osobnego akwarium, natomiast tamto powinno być dezynfekowane i oczyszczone przed wpuszczeniem ryb.

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)