Najnowsze wiadomości

21 września 2023 10:24

Czy muchówki i komary są niebezpieczne dla Twojego czworonoga?



​Ukąszenia komarów i muchówek nie kojarzą się nam z niczym przyjemnym. Uporczywe swędzenie oraz ogromny dyskomfort jaki się z tym wiąże może być nieprzyjemny nie tylko dla nas, ale także dla naszych ukochanych czworonogów. Czy jednak ugryzienia psów i kotów przez komary i muchówki mogą być niebezpieczne?

Większość komarów i muchówek nie niesie za sobą zbyt wielkiego zagrożenia dla zdrowia naszego pupila. Dokuczliwa, swędząca opuchlizna w miejscu ukąszenia  to przeważnie jedyne nieprzyjemne objawy. W niektórych przypadkach może pojawić się także rumień oraz dojść do zapalenia skóry, w wyniku drapania i wygryzania rany, co może skutkować infekcją bakteryjną. Są jednak przypadki, w których zwykłe ukąszenia komara czy muchówki mogą być naprawdę niebezpieczne. Mowa o chorobach, które przenoszą te owady – dirofilariozie oraz leiszmaniozie.

Dirofilarioza – choroba nie tylko tropikalna

Do niedawna dirofilarioza uznawana była za chorobę charakterystyczną dla ciepłych krajów. Niestety, w wyniku zmieniającego się klimatu, komary przenoszące tę chorobę można spotkać również w Polsce oraz u naszych bliskich sąsiadów – w Niemczech, na Ukrainie czy Słowacji.

Dirofilarioza może objawiać się na dwa sposoby – w postaci skórnej na powierzchni ciała pojawiają się niewielkie guzki, w których znajdują się pasożyty. Mogą one wędrować po całym organizmie, a do ich usunięcia konieczna jest interwencja chirurgiczna. W standardowej, płucno-sercowej postaci dirofilariozy charakterystycznym objawem jest apatia, spadek apetytu, zmniejszenie masy ciała, szybkie męczenie się oraz suchy kaszel z krwistą wydzieliną. Mogą pojawiać się także wymioty, a w przypadku ostrym – niewydolność krążenia i blokada tętnicy płucnej.

Niestety, zarówno diagnostyka, jak i leczenie tej choroby w naszym kraju jest bardzo utrudnione, ze względu na problem z dostępnością leków, dlatego dobrze jest zadbać o zabezpieczenie czworonogów przed ukąszeniami komarów.

Leiszmanioza – dermatologiczna zmora czworonogów

Inną chorobą przenoszoną zarówno przez komary, jak i muchówki jest leiszmanioza. Choroba ta objawia się głównie zmianami skórnymi – pojawiają się wyłysienia, stany zapalne skóry i guzki. Może wystąpić także powiększenie węzłów chłonnych, a także niewydolność nerek czy zapalenie wątroby, przewodu pokarmowego, a nawet stawów, oczy czy kości.

Niestety, nie istnieje skuteczna terapia umożliwiająca całkowitą eliminację pasożyta z organizmu psa lub kota, dlatego po jakimś czasie od zakończenia leczenia objawowego, choroba może nawrócić. Aby tego uniknąć warto stosować profilaktycznie preparaty odstraszające owady.

Źródło:

https://mojzdrowyfutrzak.bayer.com/pl/pasozyty/komary/

Artykuł partnera

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)