Najnowsze wiadomości

2 grudnia 2023 22:33

Zaparcia u kota - jak sobie z nimi radzić?



Gdybyśmy mieli wskazać dolegliwość, z jaką najczęściej zmagają się koty, z pewnością byłyby nią problemy z wypróżnianiem się. Oczywiście, w zdecydowanej większości przypadków kot jest w stanie poradzić sobie z nimi sam i po maksymalnie dwóch dniach wszystko jest w porządku.

Jeśli jednak dostrzegamy brak widocznej poprawy, powinniśmy ruszyć mu z pomocą zwłaszcza, że problemy z wypróżnieniami u kota są nie tylko mało komfortowe i bolesne, ale często także dość niebezpieczne. Jeśli przez dwa lub trzy dni nie znajdujemy w kociej kuwecie odchodów, a jednocześnie nie mamy do czynienia ze zwierzęciem wypuszczanym na zewnątrz, konieczne jest poważniejsze podejście do problemu.

ZAPARCIA U KOTA - OBJAWY

Pierwszym krokiem jest zaobserwowanie, jak kot zachowuje się podczas wypróżniania i czy nie sprawia wrażenia zwierzęcia, któremu może to sprawiać ból.

ZAPRACIA U KOTA - PRZYCZYNY

Kot z problemami z wypróżnieniem daje nam zresztą widoczne sygnały świadczące o tym, że coś jest nie w porządku. Często unika właściciela, nie ma ochoty na zabawę, a nawet odmawia jedzenia oraz picia. Niepokoić powinna też charakterystyczna dla niego tendencja do poruszania się w pozycji skulonej.

Przyczyny zaparcia u kota

Oczywiście, istnieją koty w większym i w mniejszym stopniu narażone na zatwardzenia, warto więc pamiętać, że problem ten częściej dotyka zwierząt otyłych oraz tych, które mają tendencję do jedzenia wszystkiego, co wpadnie im do pyszczka.

Niebezpieczna bywa również dieta, która składa się jedynie z suchej karmy oraz niektóre choroby wewnętrzne i deformacje kręgosłupa. Bez względu na przyczynę zaparć, kot powinien być w odpowiedni sposób leczony. Jeśli więc mamy wrażenie, że problem pojawia się często, konieczne staje się odwiedzenie weterynarza.

Jeśli chcemy zaoszczędzić kotu cierpienia, powinniśmy też przykładać dużą wagę do tego, jak wygląda jego dieta. Niezbędne jest też regularne czesanie kociej sierści i usuwanie martwych włosów, co minimalizuje ryzyko pojawienia się niebezpiecznych kul włosowych. Często problemy z zatwardzeniami u kota wynikają również z tego, że zwierzę nie otrzymuje lub samo z siebie nie pije wody w odpowiedniej ilości. Nie można też zapominać o tym, że kot jest zwierzęciem mięsożernym, a tym samym to właśnie mięso powinno dominować w jego diecie.

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)