Najnowsze wiadomości

2 grudnia 2023 23:37

Przyczyny kaszlu u psa



Dźwięk kaszlącego psa wydaje się niektórym opiekunom dość zabawny, wiadomo bowiem, że czworonogi nie zmagają się ani z grypą, ani z innymi chorobami typowymi dla ludzi. Okazuje się jednak, że uciążliwy kaszel nie jest wcale rzadkim problemem, warto więc dowiedzieć się, jak go leczyć. Trudno natychmiast określić, jaki czynnik odpowiada za psi kaszel.

KASZEL U PSA - PRZYCZYNY

Mogą być to wirusy, bakterie oraz pasożyty, a może być to również niewłaściwa budowa tchawicy, a nawet – problemy z sercem.

KASZEL U PSA - LECZENIE

Leczenie ma sens przede wszystkim wówczas, gdy uda się nam odpowiedzieć na pytanie o to, jaka jest przyczyna choroby. Jeśli więc mamy podstawy obawiać się, że winne są nieprawidłowości w pracy serca, niezwłocznie należałoby poszukać pomocy specjalisty odpowiedzialnego za kardiologię weterynaryjną. Jeśli zaś obawiamy się glist w psim przewodzie pokarmowym, nie powinniśmy zwlekać z badaniem kału, a potem z leczeniem farmakologicznym. W tym przypadku wskazane jest zresztą wykazanie się cierpliwością, mówimy bowiem o leczeniu, które może trwać przez dłuższy czas.

Leczenie kaszlu psa

Jeszcze inna procedura obowiązuje, gdy obawiamy się wirusowego zapalenia psich dróg oddechowych. To częsta przypadłość psów ze schroniska, choć zmagają się z nią i te psy, które biorą udział w różnego rodzaju szkoleniach i wystawach. W takim przypadku osłonowo zwierzęciu podaje się antybiotyk, a weterynarz decyduje o dalszym leczeniu, w tym o podawaniu leków, które mogą w przyszłości poprawić psią odporność.

KASZEL SERCOWY U PSA

Kaszel związany z chorobami serca jest najbardziej niepokojący. Wynika z tego, że mięsień sercowy nie ma oczekiwanej wydolności, a co za tym idzie, nie radzi sobie z pompowaniem krwi gromadzącej się w płucach. Z czasem mamy więc do czynienia z obrzękami miąższu płucnego, a nawet z przesiąkaniem płynu, który jest tam zgromadzony wprost do jamy opłucnowej. Napady takiego kaszlu najczęściej pojawiają się w nocy.

Nie powinno nas to zaskakiwać, skoro wiemy, że praca mięśnia sercowego jest wówczas wyraźnie spowolniona. Tego rodzaju choroby pojawiają się często u psów będących przedstawicielami tak zwanych dużych ras. Najczęstszym schorzeniem jest w ich przypadku kardiomiopatia rozstrzeniowa. Owszem, jest to choroba, którą można leczyć, nie daje nam ona jednak pewności, że powrócimy do pełni zdrowia.

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)