Najnowsze wiadomości

21 września 2023 10:32

Najczęstsze choroby któlików minaiturek



Jeśli chodzi o króliki odpowiednie pomieszczenie, żywienie i pielęgnowanie będzie zmniejszać się ryzyko jego zachorowania. Królik zdrowy będzie chętnie jadł, dużo się rusza i jest chętny do zabawy.

CHOROBY KRÓLIKÓW MINIATUREK

Jeśli nasz królik będzie się zachowywał inaczej niż zwykle, ma wilgotny nos, oczy są zalepione i pozbawione połysku, a futerko będzie nastroszone sygnalizuje to objawy choroby. Powinniśmy wtedy kontaktować się z lekarzem weterynarii, sami możemy pomagać wyłącznie przy biegunce.

CHOROBY KRÓLIKÓW - MYKSOMANTOZA

Myksomatoza, zwana jest popularnie również zarazą króliczą, to choroba, która będzie wywoływana przez wirusy, przenoszona najczęściej przez komary oraz owady. Podanie zielonki zabrudzonej odchodami królików dzikich może spowodować chorobę. W większości przypadków choroba jest nieuleczalna i dlatego chore króliki powinno się usypiać. Myksomatozę rozpoznaje się po zaczerwienieniu spojówek, zalepianiu oczu. Od jakiegoś czasu możliwe będzie również stosowanie specjalnej szczepionki przeciwko tej chorobę.

CHOROBY KRÓLIKÓW - KOKCYDIOZA

Choroba będzie wywoływane przez pierwotniaki, które wykazują dużą odporność na warunki środowiska zewnętrznego. U zakażonego zwierzęcia niszczą one ścianę jelit. Królik pobiera je z paszą zanieczyszczoną swoimi odchodami. W ten sposób istnieje dla pasożyta zamknięty cykl rozwojowy, który może być przerwany wyłącznie przy dobrze prowadzonej higienie.

Opieka nad królikiem

CHOROBY KRÓLIKÓW – WZDĘTY BRZUCH

Wzdęcie wywoływane może być przez pasze zielone, sfermentowane w cieple, mokre czy zimne z lodówki, a także przez pokarmy wzdymające takie jak kapusta, kartofle surowe czy koniczyna.

CHOROBY KRÓLIKÓW – BIEGUNKA

Wystąpić może na skutek przeziębienia, przeciągu czy zjedzenia zepsutego jedzenia. Kał będzie mazisty, płynny może mieć przykry zapach. Chore zwierzę musi być w temperaturze pokojowej z dala od przeciągów. Nie podaje się soczystej paszy, powinno się włączyć paszę suchą, dużo siana i gotowany, odsączony ryż.

CHOROBY KRÓLIKÓW – LECZENIE

Z królikiem powinniśmy się szybko udać do lekarza, nie próbujemy go leczyć samemu. Przyczyny chorób mogą być różne, dlatego jedynie dobry specjalista będzie w stanie rozpoznać w czym jest problem i jak można będzie go pokonać bez żadnych niebezpiecznych dla zwierzęcia działań.

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)