Najnowsze wiadomości

23 lipca 2024 3:19

RagdollRagdoll to koty znane ze swojej wyjątkowej ufności w stosunku do człowieka i wielkiej cierpliwości względem swoich panów. Ragdoll oznacza dosłownie szmacianą lalkę i tak też kot potrafi się zachowywać w rękach dziecka, które go weźmie.

Historia rasy

Ragdoll to rasa stosunkowo młoda. Pojawiła się za sprawą hodowczyni kotów perskich w Kalifornii, która w latach sześćdziesiątych minionego wieku zauważyła po raz pierwszy nietypowy zbiór cech wśród swoich zwierząt. Hodowczyni była profesjonalista, więc z miejsca zastrzegła nawę rasy i założyła Ragdoll Cat Association (IRCA), czyli profesjonalne zrzeszenie hodowców tej właśnie rasy. Co ciekawe, oznacza to, że stosowanie nazwy Ragdoll Cat Association (IRCA jest odpłatne i wymaga zrzeszenia się, a jeśli ktoś ma podobne koty i nie chce się zrzeszać, musi je określać mianem rasy ragamuffin. Ragamuffiny są bardzo podobne do kotów ragdoll, ale ich różnorodność jest zauważalnie większa. Amerykański oddział stowarzyszenia ragdoll działa od 1965 roku, a pierwsze stowarzyszenie założone w Wielkiej Brytanii pojawiło się w 1983 roku.

Ubarwienie kotów

Koty ragdoll można spotkać z trzema typami umaszczenia. Najpopularniejsze są koty colorprint, które wyglądają bardzo podobnie do kotów syjamskich. Mają jednolite oznaki na głowie, uszach i kończynach. Odmiana mitted jest podobna do colorprinta, ale wyróżnia ją specyficzne zabarwienie przednich łap, które przypomina białe rękawiczki. Na tylnych łapach także pojawiają się charakterystyczne skarpetki. Na głowie odmiany mitted nie ma białej plamy. Ostatnia z odmian to odmiana bicolor. Odmiana dwukolorowa posiada wyraźne rozróżnienie bieli i reszty umaszczenia na ciele kota. Na głowie biała plama ma kształt litery V. Przebiega między oczami tworzy razem z wąsami symetryczne poduszki. 

Charakter kotów ragdoll

Ragdoll to koty o spokojnym, lekko flegmatycznym charakterze. Są towarzyskie i niespecjalnie skoczne, przez co raczej pozostają na ziemi, póki nie weźmie się ich na ręce. 

Charakter rasy ragdoll

Większość kotów ragdoll potrzebuje ciągłego, bliskiego kontaktu z człowiekiem. Jeśli kot będzie zaniedbywany, zacznie aktywnie dopominać się uwagi. Potrafi chodzić przy nodze niczym pies. Jest to rasa świetnie dogadująca się z dziećmi, ponieważ uwielbia pieszczoty i jest wyjątkowo tolerancyjny odnośnie wymyślnych zabaw dziecka.

Żadnym problemem nie jest większa liczba czworonogów w domu. Koty ragdoll dogadują się świetnie z innymi kotami oraz z psami, dzięki czemu w domu można stworzyć pokaźne, zróżnicowane stadko.

Ragdoll to rasa inteligentna i ciekawska. Lubi wyjść na zewnątrz, chociaż jest zdecydowanym domatorem. W mieście warto wyprowadzać go na smyczy.

Ciekawostki o rasie ragdoll

Nazwa ragdoll bierze się z tego, że kiedy weźmie się kota na ręce, ten zwisa z nich niczym szmaciana lalka.

Dojrzewanie kotów tej rasy jest bardzo długie. Dojrzałość płciową osiąga dopiero w 3. roku życia.

W zabawie z tymi kotami trzeba uważać, ponieważ wbrew obiegowej opinii nie są wcale odporne na ból. Po prostu nie chcą agresywnie reagować na działania właściciela.

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)