Kot Bengalski
4 mar 2019 - Rasy kotów - baza wiedzy
21 września 2023 12:03
Nie ulega wątpliwości, że jedną z integralnych część każdego domu, w którym znajduje się kot, jest kuweta. Wprawdzie na rynku są dostępne innowacyjne kuwety, które nie wymagają od nas dbania o ich czystość poprzez dosypywanie żwirku i jego usuwanie, to jednak jest to jeszcze rzadki produkt, który nie cieszy się dużą popularnością. Wciąż w zdecydowanej większości przypadków to my jako właściciele kotów jesteśmy zobowiązani do dbania o kocią kuwetę. Jednak nasuwa się nam pytanie, jaki żwirek wybrać? Kiedyś nie było takiego problemu - kot był wypuszczany na zewnątrz, gdzie się załatwiał. Było to wygodne rozwiązanie, które nie wymagało od właściciela kota wykonywania praktycznie żadnych czynności związanych z naszym pupilem. Jednak od momentu wynalezienia żwirku dla kotów, popularność idei kota domowego niewychodzącego stopniowo wzrastała aż do dzisiaj, kiedy kuwetę stosuje się nawet w przypadku kotów, które większość czasu spędzają poza domem. Dlatego też, biorąc pod uwagę popularność żwirku do kuwety, należy zadać sobie pytanie, który żwirek będzie najlepszą alternatywą dla wcześniej popularnych jednak mało praktycznych żwirków bentonitowych. Czy postawić na żwirek drewniany, czy raczej bentonitowy?
Wybór żwirku to na pozór prosta sprawa - wybieramy podłoże, w którym kot będzie załatwiał swoje fizjologiczne potrzeby. Jednak nie jest to taki prosty wybór. Z jednej strony musimy wziąć pod uwagę własne preferencje, czyli wygoda wymiany żwirku, jego zapach i wygląd. Z drugiej jednak strony żwirek kupujemy dla kota, i to on powinien być głównym sędzią, który wybiera żwirek, najbardziej mu pasuje. Wybór odpowiedniego żwirku to tygodnie prób i błędów, korzystania z różnych wariantów i porównywania ich dobrych i złych cech. Warto podejść do tematu żwirku poważnie, gdyż kot nauczony korzystać z jednego rodzaju żwirku, może mieć problem z przyzwyczajeniem się do kuwety wypełnionej innym materiałem. Jakie są najpopularniejsze dostępne na naszym rynku żwirki? Pierwsze skojarzenie - żwirek bentonitowy. Jest to najbardziej tradycyjny typ żwirku, którego popularność może świadczyć o stosunkowo dobrych cechach absorbujących. Faktycznie, żwirek tego typu bardzo dobrze maskuje przykre zapachy dochodzące z kuwety. Jednak żwirek bentonitowy w trakcie zbierania kociego moczu bryluje się, tworząc twardą kulę, która w przypadku wrzucenia do toalety z pewnością ją zapcha. Żwirek bentonitowy jest również bardzo tani i wyjątkowo sypki, dlatego może posłużyć za dobry materiał na początek przygody kotka z załatwianiem się w kuwecie.
Innym typem żwirku dla kota jest ekologiczny żwirek drewniany, który jest całkowicie przyjazny środowisku i co ważne, biodegradowalne. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy posiadamy więcej kotów, które zajmują kilka kuwet. W tej sytuacji wykorzystanie innego typu żwirku może być kłopotliwe, głównie ze względu na ilość odpadów, które generujemy. Żwirek drewniany możemy bez najmniejszego problemu wyrzucić do toalety, gdzie rozpuści się, nie ryzykując zapchania toalety. Jeśli jednak chcemy w taki sposób pozbywać się żwirku, pamiętajmy, by zaopatrzyć się w żwirek niezbrylający. W przypadku zakupu żwirku zbrylającego, pod wpływem wilgoci pęcznieje i tworzy kule. Tego typu żwirek jest również nieodpowiedni dla małych kotów, które mogą zjeść troszkę żwirku, który powiększy się w ich żołądku i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jakie zalety żwirku drewnianego możemy wymienić? Z pewnością jego doskonałą absorpcję przykrych zapachów i niską cenę. Ze względu na bardzo prosty system produkcji, jest to jeden z najtańszych żwirków na rynku. Czy tego typu żwirek ma jakieś wady? Jeśli w naszym domu zamieszkuje kotek, który ma długie włosy, może mieć problem z ciągłym przyklejaniem się elementów żwirku do ciała.
Nie możemy również zapominać o odmianie żwirku, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Mowa tutaj o żwirku silikonowym. Jest to żwirek, który w bardzo efektywny sposób chłonie wszelkie płyny, co nie wymaga od nas każdorazowego opróżniania zbrylowanego żwirku. Żwirek sylikonowy to materiał, na który składają się małe grudki przypominające kryształki. Kryształki te właśnie wchłaniają mocz, zmieniając kolor na żółty. To może stanowić pierwszą wadę tego rozwiązania. Zbyt nasiąknięty moczem żwirek sylikonowy nie stanowi ciekawego doznania estetycznego. Warto jednak pamiętać, że zakup stosunkowo drogiego żwirku silikonowego zapewni nam długi czas bez zapachów kocich nieczystości. Co więcej, żwirek nie przykleja się do łapek kota, jednak wysypany na ziemię może być nieprzyjemny w spotkaniu z ludzką stopą - głównie ze względu na swoją twardość, szczególnie, gdy kupujemy żwirek o większych grudkach.
Żwirek dla swojego kota znajdziesz na https://alibiuro.pl/zwirek
© Copyright Futerkowce.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Komentarze (0)