Najnowsze wiadomości

21 kwietnia 2024 16:04

Reks dewońskiKoty rasy Devon reks (reks dewoński) są znane ze swojego psiego charakteru oraz z karakułowego futra.

Wzorcowy reks dewoński

Wzorcowy reks dewoński to kot o średniej wielkości, lekki i szczupły, ale dobrze umięśniony, charakteryzujący się sprężystą i ułożoną sylwetką. Taki kot waży od 2,5 do 4 kilogramów. Najbardziej charakterystyczną cechą kota rasy Devon reks jest oczywiście przypominająca wyglądem karakuły sierść.

Głowę reks dewoński ma stosunkowo małą, w kształcie odwróconego trójkąta. Jego czoło jest wypukłe, a kości policzkowe wyraźnie się zaznaczają. Pyszczek kota jest wyjątkowo krótki, pojawiają się na nim wyraźne poduszeczki z wąsami, a podbródek jest dość mocno zaznaczony. Oczy reksa dewońskiego są duże i szeroko rozstawione. Osadzone są nieco skośnie, a ich rozstaw jest szeroki. Kolory oczu mogą być różne. Uszy są duże i szerokie u podstawy, na końcach się zaokrąglają. Wewnętrzne małżowiny są pozbawione włosów, a powierzchnie zewnętrzne mają delikatny, zaokrąglony puszek.

Tułów kotów tej rasy jest zwarty i wyjątkowo muskularny, charakteryzuje się szeroką klatką piersiową i wysklepionym grzbiet. Kończyny kotów rasy reks dewoński są długi i szczupłe, a zakańczają je małe, owalne stopy. Ich ogony są spiczasto zakończone, zazwyczaj długie, pokryte miękkim włosem.

Szara kotów rasy reks dewoński jest krótka i falista. Mogą w niej pojawia ć się też włosy twardsze. Wibryssy są najczęściej bardziej lub mniej zakręcone. Dopuszczalne są bardzo różne umaszczenia kotów tej rasy.

Cechy rexa dewońskiego

Usposobienie kotów rasy reks dewoński

reks dewoński jest kotem wesołym, a jego temperament jest umiarkowany. Zazwyczaj przywiązuje się mocno do właściciela i lubi być w centrum uwagi. Jest to kot towarzyski, kontaktowy i odważny, na powitanie zawsze domaga się pieszczot. Nie należy na długo zostawiać do samego. Dobrze jest, kiedy reks dewoński ma do towarzystwa innego kota lub nawet psa. Świetnie dogaduje się z dziećmi, nie przejawia cech agresywnych i zazwyczaj nie pokazuje swojego niezadowolenia. Jest inteligentny, dzięki czemu można szybko go nauczyć zasad panujących w domu. reks dewoński Jest domatorem i lubi wszelkie wygody.

Kwestia zdrowia

Chociaż reks dewoński to kot o delikatnej budowie, nie ma problemów zdrowotnych. W zasadzie ni wymaga też specjalnej pielęgnacji. W okresie linienia, który u tego kota przebiega praktycznie mimochodem, wystarczy wilgotna ścierka, która pozbiera nadmiar włosów. Trzeba tylko uważać na wilgoć i niskie temperatury, ponieważ reks dewoński jest kotem o stosunkowo wyższej temperaturze ciała i może grozić mu wychłodzenie. Systematycznie należy przycinać pazury oraz sprawdzać stan oczu oraz uszu.

Garść ciekawostek

Reks dewoński często określany jest mianem miauczącego psa. Związane jest to z faktem, że jako jedyny przedstawiciel swojego gatunku ma w zwyczaju witać swoich właścicieli merdaniem ogonem.

Wszystkie koty rasy reks dewoński mają wyraźnie podniesioną temperaturę ciała, ale u niektórych z nich pojawia się wręcz permanentna gorączka – 39° Celsjusza.

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)