Najnowsze wiadomości

2 grudnia 2023 23:27

Wybieramy idealną klatkę dla chomikaKlatka dla chomika ma niebagatelne znaczenie - zwierzak powinien czuć się w niej dobrze. Z kolei opiekun zwierzęcia powinien mieć umożliwione łatwe sprzątanie. Ważne jest, aby klatka była odpowiednio wyposażona oraz uniemożliwiała chomikowi wydostanie się na zewnątrz. Jak zatem wybrać właściwą klatkę, na co zwrócić uwagę podczas wyboru i jakimi kryteriami się kierować? Poniżej odpowiedzi na pytania.

Rodzaje klatek dla chomików

Na rynku dostępne są różne rodzaje klatek i akwariów, w których można hodować chomiki. Do tych najczęściej używanych należą:

  • Klatki metalowe — są najchętniej wybieraną opcją, gdyż są przestronne i przewiewne. Ich plusem jest fakt, że sprzątanie klatki jest szybkie i proste. Wytrzymałość klatki metalowej to kolejna zaleta. Posłuży ona bardzo długo, bez względu na sposób użytkowania i gatunek chomika.
  • Klatki plastikowe — klatki wykonane z tworzyw sztucznych odznaczają się podobnymi cechami, co klatki metalowe. Minusem możne być mniejsza trwałość. Są za to lżejsze — łatwiej ją przenieść, zwłaszcza gdy właścicielem chomika jest dziecko.
  • Akwarium szklane — wygląda efektownie i schludnie, jednak można się spotkać z opiniami, że tylko na początku użytkowania. Akwarium ciężko dokładnie wyczyścić. Jest też ciężkie i nieporęczne. Problemem może być sytuacja, kiedy upadnie i się stłucze.
  • Akwarium plastikowe — jest podobne do szklanego, ale znacznie lżejsze. Będzie łatwiejsze w czyszczeniu, ale mniej trwałe.

Na co zawrócić uwagę podczas zakupu klatki?

Zakup klatki lub akwarium powinien być poprzedzony analizą potrzeb i warunków. Dzięki temu zakup będzie udany, chomik szczęśliwy, a właściciel zadowolony. Po pierwsze, wielkość klatki powinna być dostosowana do ilości chomików, ich gatunku i wielkości. Im większy chomik i większa ich liczba, klatka powinna być większa. Choć wielkość klatki nie powinna być mniejsza niż 60 x 40 cm. Kolejną cechą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest odstęp pomiędzy prętami. W przypadku gatunków, których osobniki są niewielkie, odstępy powinny być małe. Dla przykładu dla chomika syryjskiego odstęp pomiędzy prętami powinien wynosić ok. 1 -1,1 cm, a dla chomika Roborowskiego zaledwie ok. 0,50 - 0,60 cm. Dzięki temu chomik nie ucieknie z klatki, ale będzie miał przestronne miejsce. Dla własnej wygody trzeba się skupić na tym, w jaki sposób klatka się otwiera, czy jest ciężka i jak będzie przebiegało sprzątanie. Dzięki temu unikniemy mozolnego czyszczenia klatki, które zajmie godziny. Przy zakupie można też sprawdzić, czy kupowany produkt obejmuje też akcesoria do klatki dla chomika. Jeśli nie, być może warto zakupić je na własną rękę.

Jakie akcesoria do klatki dla chomika wybrać?

Klatka dla chomika powinna mieć odpowiednią wyściółkę w postaci siana lub trocin. Jednak to nie jedyny element wewnątrz klatki, który trzeba zapewnić chomikowi. Wśród akcesoriów dla chomika powinny znaleźć się także:

  • pojemniki na jedzenie i wodę, które umożliwią chomikowi wygodne spożywanie pokarmu,
  • akcesoria zapewniające ruch jak wszelkiego rodzaju tunele, koła do biegania oraz drabinki — dzięki temu zwierzę będzie rozwijało się prawidłowo i będzie biało zapewnioną odpowiednią aktywność,
  • drewniany domek lub inny element z drewna zapewni chomikowi możliwość podgryzania, która uchroni przed tym inne elementy wyposażenia i konstrukcję klatki.

Gdzie powinna znajdować się klatka dla chomika?

Klatka dla chomika nie powinna stać na podłodze, ale na szafce, półce lub specjalnie przygotowanym podeście. Zapewni to chomikowi ciepło, odpowiednią izolację i ochronę przed innymi zwierzętami, które mogą znajdować się w domu. Kolejnym ważnym aspektem podczas ustawiania klatki jest temperatura panująca w otoczeniu. Nie może być ona za wysoka — nie wolno chomika przetrzymywać tuż obok źródeł ciepła ani na zewnątrz. Zwierzę nie powinno być także narażone na przeciągi i wilgoć. Podobnie sytuacja wygląda z dużym nasłonecznieniem — lepiej go unikać. Najlepiej wybrać miejsce neutralne, czyli takie, w jakim sami chcielibyśmy spędzać swój dzień.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości sklepu zoologicznego Tukan24

Artykuł sponsorowany

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)