Najnowsze wiadomości

21 kwietnia 2024 15:32

British shorthair - kot brytyjski krótkowłosyBritish shorthair jest rasą kotów, która nie bywa natrętna, przez co jest ceniony przez osoby preferujące umiarkowanie bliski kontakt z czworonogiem.

Skąd się wzięły koty rasy british shorthair?

Pierwsze koty rasy british shorthair rozprzestrzeniły się po świecie z dalekiego Egiptu. Trafiały głównie do Rzymu, skąd potem imperium kolportowało je po całym znanym sobie świecie, w tym na Wyspy Brytyjskie. Jak to zwykle bywało, koty były wykorzystywane do ochrony zapasów jedzenia przed mniejszymi gryzoniami i wywiązywały się z tego zadania znakomicie. Legioniści bardzo je za to cenili i właśnie w tym celu hodowali. Swoją obecną formę koty british shorthair zawdzięczają krzyżowaniu się z rasami brytyjskimi.

Hodowanie kotów british shorthair nie było procesem chaotycznym, a z góry zaplanowanym. Wiktoriańska Anglia traktowała je jako przeciwwagę dla zdobywających popularność kotów orientalnych, a w pierwszych dekadach XX wieku podjęto świadomą decyzję o skrzyżowaniu kotów british shorthair z persami, dzięki czemu ich sierść się wydłużyła.

Współczesny british shorthair ma już stosunkowo niewiele ze swoim egipskim odpowiednikiem, ponieważ koty te niemal całkowicie wyginęły w czasach II wojny światowej. Po ustaniu walk zaczęto odtwarzać ich populacje, ale krzyżowano je wtedy z kotami kartuskimi, birmańskimi oraz z kotem rosyjskim niebieskim. Forma kotów brytyjskich krótkowłosych stała się bardziej smukła i delikatna. Później starano się je wzmocnić, co jednak doprowadziło do powstania dużej ilości różnych form i ubarwień.

Charakter kota brytyjskiego

Charakter kotów british shorthair

Koty british shorthair nie są zbyt temperamentne, ale mają silny charakter i są inteligentne. Zazwyczaj zachowują pewien dystans w stosunku do człowieka i nie są natrętne. Potrzebują dawki bliskości, chociaż żyją w swoim świecie i rzadko dopuszczają do niego więcej niż jedną osobę. Koty british shorthair lubią być głaskane, ale podnoszenie i noszenie ich nie jest najlepszym pomysłem. Zazwyczaj są dość przyjacielskie i cierpliwe. Z wiekiem stają się spokojniejsze i mogą być dobrymi towarzyszami dzieci starszych. Chociaż zazwyczaj sam znajduje sobie rozrywkę, lubi bawić się z człowiekiem. Koty te w młodości potrafią być bardzo aktywne.

Zazwyczaj koty british shorthair są niekonfliktowe, chociaż są odważne. Potrafią dogadywać się z innymi zwierzętami i warto jest im zapewniać towarzystwo pobratymców zwłaszcza w młodości. Zazwyczaj wola spokojne spacery i domowe zacisze. Nie wspinają się też za dużo.

Kondycja zdrowotna

British shorthair nie jest rasą szczególnie chorowitą, ale nie zalicza się też do najodporniejszych kotów. Wielkim problemem jest tutaj zwłaszcza zamiłowanie do jedzenia, jakie przejawiają te koty. Skutkuje to ich szybkim tyciem, jeśli im się folguje.

Zagrożenie wyginięciem tych kotów spowodowało pewne problemy genetyczne u populacji, która przetrwała. U niektórych osobników pojawia się kardiomiopatia przerostowa, a inne mogą cierpieć na wielotorbielowatość nerek. Rzadziej pojawia się hemofilia i wodogłowie.

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)