Kot Bengalski
4 mar 2019 - Rasy kotów - baza wiedzy
8 września 2024 9:34
Koty birmańskie uważane są za arystokratów kociego rodzaju. Przynajmniej we Francji.
Koty birmańskie w swoim kraju pochodzenia uznawane były za święte. Nie do końca w naszym znaczeniu tego słowa. Stara legenda opowiada bowiem szczegółowo, że buddyjscy mnisi oddający część szafirookiej bogini Tsun Kyan-Kse zawsze mieli przy sobie właśnie białe koty o żółtych oczach. Kiedy dusza jakiegoś mnicha opuszczała jego ciało w chwili śmierci, wstępowała w nowonarodzonego kota, który potem w kolejnym życiu także oddawał cześć bogini. Najsłynniejszym z kotów była kotka Sinh należąca do najwyższego kapłana napadniętego przez rabusiów klasztoru. W obronie klasztoru zginęło wielu mnichów i kiedy najwyższy kapłan poległa, a wszystko wydawało się stracone, na ciało kapłana wskoczyła kotka. Jej ciało przybrało kolor ziemi i tylko łapy dotykające zwłok pozostały białe na znak czystości. Kiedy oczy kotki zapłonęły szafirowym blaskiem, losy bitwy się odmieniły i zakon został uratowany. W ciągu jednej nocy wszystkie białe do tej pory koty przybrały barwę Sinh.
Historia ta ma oczywiście niewiele wspólnego z rzeczywistością, chociaż nie brakuje jej punktów wspólnych z prawdziwą historią Birmy. Jej podstawowym celem jest oczywiście podniesienie prestiżu kotów tej rasy. Karierę międzynarodową koty birmańskie zrobiły dopiero po przywiezieniu pierwszej pary kotów do Europy w 1919 roku. Przybyły statkiem do Francji. Zawierucha II wojny światowej spowodowała, że rasa niemal wyginęła, ale od lat pięćdziesiątych była efektywnie odtwarzana , a w latach sześćdziesiątych rozpowszechniła się na wszystkie kontynenty.
Koty birmańskie, którymi możemy cieszyć się współcześnie, zostały skrzyżowane z persami oraz różnymi kotami krótkowłosymi z Europy. Niestety wiele linii kotów jest ze sobą blisko spokrewniona, co umknęło uwadze hodowców i doprowadziło do powstania szeregu wad genetycznych.
Obecność genów kota perskiego colorpoint miała właśnie na celu poprawę stanu zdrowia całej populacji, a doprowadziło też do pojawienia się nowych odmian kolorystycznych. Odpowiadają za to pręgowane koty europejskie oraz koty srebrzyste tabby.
Koty birmańskie mają dość zróżnicowany temperament. Jedna są spokojne niczym persy, a jedne bardziej charakterne i wesołe niczym koty syjamskie.
Najczęściej koty birmańskie są mocno przywiązane do właściciela, ale lubią duże grupy ludzi, duże rodziny, jak również dzieci i inne zwierzęta. Noszenie na rękach i tarmoszenie nie jest dla nich problemem. Niektóre osobniki są nieufne i powoli przekonują się do ludzi i zwierząt.
Jeśli ktoś nie lubi hałasu, koty birmańskie są dla niego. Jeśli już się odzywają, ich głos jest bardzo przyjemny i dźwięczny. Kota birmańskiego można nauczyć sztuczek, ale jest uparty i czasami potrzeba do niego sporo cierpliwości. Trzeba pamiętać, że koty birmańskie potrzebują przynajmniej odrobiny uwagi każdego dnia i trzeba z nimi przebywać, a najlepiej zapewnić im codziennie także odrobinę rozrywki.
© Copyright Futerkowce.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Komentarze (0)