Kot Bengalski
4 mar 2019 - Rasy kotów - baza wiedzy
21 września 2023 11:21
Koty bardzo szybko dojrzewają i ani się obejrzymy, a nieprzypilnowana kotka może zajść w ciążę. Kiedy się zorientujemy, że nasza podopieczna spodziewa się potomstwa, nie mamy wiele czasu na przygotowania – ciąża kota trwa zaledwie 9 tygodni! Każde narodziny są emocjonującym zjawiskiem. Tuż przed będziemy mogli zaobserwować, że zachowanie kotki się zmienia i zaczyna być podenerwowana. Ale co tu dużo mówić, my też będziemy przejęci! Widząc, że zbliża się czas rozwiązania, sprawdźmy jak pomóc kotce przy porodzie.
Pod koniec ciąży kotka będzie bardzo drażliwa, momentami wręcz agresywna, więc najlepiej zapewnić jej cichy i spokojny kąt, gdzie nikt nie będzie jej przeszkadzać. Idealne warunki to wilgotność na poziomie 65% i temperatura w okolicy 22 stopni.
Poród u kota musi odbywać się w odpowiednim miejscu. Podczas porodu kotka musi się czuć bezpieczna, więc zorganizujmy jej duże kartonowe pudło lub inne gniazdko, w którym będzie mogła się położyć. Wewnątrz powinna być folia, na niej warstwa gazet i koc. Dzięki temu kotce i kociątkom będzie przyjemnie i miękko, a jednocześnie łatwo pozbędziemy się zabrudzeń. Ponieważ nowo narodzone kociątka są bardzo delikatne i wrażliwe na czynniki zewnętrzne, musimy zadbać o to, by wewnątrz pudełka było cieplej niż w samym pomieszczeniu. Rewelacyjnie sprawdzi się w tym lampa na podczerwień.
To, że czas już nadszedł, możemy zauważyć po rosnącym niepokoju zwierzaka. Będzie widać, że kotka czegoś szuka i zacznie zachowywać się inaczej niż zazwyczaj. Może się wylizywać, wydawać dźwięki, a na jej brzuchu będzie można zaobserwować pierwsze skurcze. Wtedy nadchodzi druga część porodu – na posłaniu będzie czerwona wydzielina i już niebawem na świecie zaczną pojawiać się małe kocięta. Najczęściej każdy kolejny kociak pojawia się w odstępie miedzy 10 a 60 minut. Razem z każdym kotem wychodzi jego łożysko, które kotka zjada.
Kiedy poród się zakończy, nie będziemy widzieli po kotce, że coś ją boli. Widać jednak jej wyczerpanie. Może być tak osłabiona, że nawet nie zwróci uwagi na kociaki. Jednak później nie będzie z tym problemu. Starannie wyliże i nakarmi wszystkie kocięta. Później będzie musiała odpocząć, a najpewniej przez pierwsze dni nie będzie chciała się w ogóle oddalać od maluszków. Z tego też powodu powinniśmy obok postawić jej kuwetę, jedzenie i picie.
Nie zapominajmy o tym, że pomimo tego, że narodziny wiążą się z radością, to poród z komplikacjami może zagrażać zdrowiu i życiu. Jeżeli zaobserwujemy, że pomimo czerwonej wydzieliny po dwóch godzinach nadal nie ma żadnego kociaka, może się okazać konieczna interwencja weterynarza. Zdarza się, że lekarz nie dojedzie, a kociak utknął. Wtedy niestety to my musimy przejąć rolę pomocnika i wesprzeć kocie narodziny. Najpierw myjemy ręce, następnie obmywamy żelem parafinowym drogi rodne kotki i bardzo delikatnie ruchem obrotowym wyciągamy maluszka.
Artykuł partnera
© Copyright Futerkowce.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Komentarze (0)