Najnowsze wiadomości

21 kwietnia 2024 17:49

Szkocki zwisłouchy - Scotish FoldKot szkocki zwisłouchy to typowy kot domowy, świetny kompan dla człowieka i dobry przyjaciel.

Pochodzenie rasy

Życiem często rządzi przypadek i to właśnie przypadek odpowiada za to, że rasa kotów szkockich zwisłouchych w ogóle istnieje. Wszystko zaczęło się do drobnej anomalii genetycznej, jaka pojawiła się wśród szkockich kotów. Hodowcy szybko ją dostrzegli i zaczęli promować. Początki były jednak bardzo skromne. Zaczęło się od jednego szkockiego farmera 60 lat temu, który zauważył u kotki sąsiadów zabawnie przyklapnięte uszy. Bardzo im się to spodobało i kiedy kotka się okociła, podarował jedno młode swojej żonie. Kotek został potem skrzyżowany z innymi przedstawicielami swojego gatunku, a kiedy zaczęło pojawiać się więcej zwierząt z przyklapniętymi uszami, założona została profesjonalna hodowla i wraz z genetykami opracowano program stworzenia nowej rasy posiadającej omawiana cechę.

Angielski Związek Hodowców Kotów (Governing Council of the Cat Fancy) nie patrzył zbyt przychylnie na nową rasę, bo chociaż z początku ją zarejestrował, zaledwie 10 lat po jej powstaniu, wycofał się ze swojej decyzji. Okazało się bowiem, że gen odpowiadający za nietypową cechę może być i często jest powodem poważnych wad genetycznych u zwierząt, zwłaszcza związanych z układem krążenia i budową tylnych łap kotów. Rasy obciążone takimi schorzeniami są skreślane z rejestrów i się ich nie rozwija. Cat Fanciers’ Association (Amerykański Związek Hodowców Kotów) postanowił jednak inaczej i rasa ta została uznana w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozwijała się dalej.

Konieczne było poszerzenie puli genowej, by wyeliminować typowe i trudne problemy genetyczne. Zaczęto krzyżować koty rasy scottish fold z amerykańskimi kotami krótkowłosymi, co zaowocowało poprawą sytuacji i dzięki temu scottish fold żyją obecnie bardzo długo w dobrym zdrowiu. Hodowla jest jednak dość trudna, ponieważ gen odpowiedzialny za klapnięte uszy występuje w grupie z genami odpowiedzialnymi za poważne choroby, przez co konieczne jest kryzowanie kotów scottish fold z kotami posiadającymi normalne uszy. Zmniejsza to ilość potomstwa posiadającą pożądane cechy.

Cechy szkockiego zwisłoucha

Charakter kotów scottish fold

Koty scottish fold są dość spokojne i towarzyskie. Często bywają raczej nieśmiałe. Ich melancholijny wygląd nie powinien jednak wprowadzać w błąd. Są chętne do zabawy, lubią spacerować i się wspinać. Mocno przywiązuje się do właściciela, chociaż nie jest natrętny. Wystarczy mu przebywanie razem z nim. W grupie kotów lub w domu z psem potrafi się dostosować.

Koty tej rasy są zazwyczaj domatorami. Jak wszystkie koty lubią polowania na myszy i są w tym wyjątkowo skuteczne.

Kwestie zdrowotne i pielęgnacja

Hodowla kotów scottish fold jest dość trudna i kłopotliwa, ponieważ pomimo najlepszych chęci często zdarzają się wrodzone wady genetyczne, najczęściej w obrębie stawów, co skutkuje problemami z poruszaniem się zwierząt. W czasie ich życia potrzebne jest stosowanie odpowiednich zabiegów mających na celu profilaktykę schorzeń narządu ruchu.

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)