Najnowsze wiadomości

21 kwietnia 2024 17:08

W czym podawać psu karmę?Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista – w misce. Czy jednak to, aby na pewno zawsze najlepsze i jedyne rozwiązanie? Dziś spróbujemy przekonać Cię do aktywnego karmienia psa.

Nasypujemy karmę do miski i koniec. Taki posiłek nie wymaga wielkiego wysiłku ani zaangażowania od właściciela ani czworonoga. Można jednak zrobić nieco więcej, włożyć nieco wysiłku i z codziennego karmienia zrobić zabawę albo też okazję do nauki. Jednym z prostszych pomysłów na początek jest podanie psu miski niejako w nagrodę – po serii poprawnie wykonanych sztuczek i komend. Możemy także podawać mu jedzenie z ręki i na bieżąco dzielić porcję na małe, regularne nagrody. Dzięki temu pies bardziej doceni otrzymany posiłek oraz nabierze do nas zaufania.

Sklep Zoologiczny Wufy

Jak to zrobić inaczej?

Karmę czy smaczki możemy także podawać zwierzakowi w różnego rodzaju specjalnych zabawkach typu kongi czy piłki z dziurką, a także stosować maty do lizania. Toczenie, wylizywanie, aby dostać się do upragnionego smakołyku nie tylko relaksuje psa, ale wspomaga też jego zdolności myślenia i inteligencję. Innym świetnym pomysłem jest bez wątpienia mata węchowa – możemy zrobić ją nawet sami lub zakupić w sklepie zoologicznym albo w internecie. To niesamowita frajda dla psa, dla którego węch jest najważniejszym i najsilniejszym ze wszystkich zmysłów – węszenie, szukanie, tropienie sprawi mu mnóstwo radości, satysfakcji, zwiększy jego pewność siebie, a równocześnie zmęczy – często bardziej niż najdłuższy spacer.

Sposób podawania jedzenia

Sposób podawania posiłku może być ważny także w przypadku problemów z jedzeniem. Niektóre psy jedzą zbyt szybko, dosłownie pochłaniają swoją porcje, co nie jest dobre dla ich zdrowia. W takim przypadku świetnie sprawdzą się miski spowalniające, wyposażone w specjalne wypustki i rowki.

Innym ciekawym produktem jest miska dla psa ze specjalnym podajnikiem – w regularnych odstępach czasu ustalonych przez właściciela odmierza odpowiednie ilości karmy, a nawet czystej wody. Może być to przydatna opcja zwłaszcza kiedy musimy zostawić psa samego w domu na kilka godzin podczas pobytu w pracy czy innych okoliczności. Przy okazji pamiętajmy, jak ważne jest to, aby nasz pupil zawsze miał dostęp do świeżej wody. Zwłaszcza w czasie upałów nie zapominajmy kontrolować psiej miski i gdy tylko staje się pusta, na bieżąco uzupełniać braki, a na dłuższe spacery czy wycieczki koniecznie nośmy przy sobie butelkę z wodą, czy specjalny bidon dla psa, aby móc w każdych warunkach dbać o jego nawodnienie i móc go napoić.

Jaką miskę wybrać?

Na koniec zastanówmy się, jaka miska będzie odpowiednia? Po pierwsze, wybór materiału z jakiego jest wykonana – plastikowa jest tania i lekka, ogólnie dostępna, łatwa w czyszczeniu, posiada jednak dość duże wady. Pies może ją bez problemu przewrócić, wziąć do pyska, pogryźć, z reguły nie prezentuje się też zbyt atrakcyjnie. To może metalowa? Jest cięższa, bardziej solidna, zapobiega rozwojowi bakterii, bywa jednak nieco głośna i może pojawić się na niej kamień od wody. I wreszcie ceramiczna – z pewnością dla oka właściciela najatrakcyjniejsza, występująca w wielu ciekawych wzorach i kolorach. Jest jednak najdroższa oraz łatwo ją stłuc lub uszkodzić.

Jaka będzie najlepsza?

Ciężko odpowiedzieć na pytanie, która będzie najlepsza. Każda posiada zarówno wady jak i zalety, musimy sami dopasować ją do naszych oczekiwań. Pamiętajmy jednak, aby każdą miskę, bez względu na materiał z jakiego została wykonana, regularnie czyścić oraz co jakiś czas wymieniać na nowy egzemplarz. Dopasujmy wielkość miski do wielkości psa. Warto także zainwestować w specjalna podkładkę pod miski – dzięki temu zminimalizujemy ewentualny bałagan przy jedzeniu, czy rozchlapywaniu wody, szybciej i sprawniej będziemy mogli wszystko posprzątać. Ciekawą opcję stanowią też miski na specjalnych stojakach i podwyższeniu.

A co do miski?

Zwracajmy uwagę na to, co wrzucamy do psiej miski. Nie oszczędzajmy na karmie, bo ta pozorna oszczędność odbije się później na zdrowiu naszego przyjaciela i częstych wizytach u weterynarza. Stawiajmy na karmy dobrej jakości, takie jak: https://wufy.pl/collections/acana czy https://wufy.pl/collections/orijen. To ważne, przecież chcemy, aby nasz pupil otrzymywał wszystkie niezbędne składniki odżywcze, miał dużo energii i siły na wspólne spacery i zabawę z nami, aby karma mu smakowała i jedzenie dostarczało przyjemności.

Artykuł partnera

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)