Kot Bengalski
4 mar 2019 - Rasy kotów - baza wiedzy
21 września 2023 11:29
Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista – w misce. Czy jednak to, aby na pewno zawsze najlepsze i jedyne rozwiązanie? Dziś spróbujemy przekonać Cię do aktywnego karmienia psa.
Nasypujemy karmę do miski i koniec. Taki posiłek nie wymaga wielkiego wysiłku ani zaangażowania od właściciela ani czworonoga. Można jednak zrobić nieco więcej, włożyć nieco wysiłku i z codziennego karmienia zrobić zabawę albo też okazję do nauki. Jednym z prostszych pomysłów na początek jest podanie psu miski niejako w nagrodę – po serii poprawnie wykonanych sztuczek i komend. Możemy także podawać mu jedzenie z ręki i na bieżąco dzielić porcję na małe, regularne nagrody. Dzięki temu pies bardziej doceni otrzymany posiłek oraz nabierze do nas zaufania.
Karmę czy smaczki możemy także podawać zwierzakowi w różnego rodzaju specjalnych zabawkach typu kongi czy piłki z dziurką, a także stosować maty do lizania. Toczenie, wylizywanie, aby dostać się do upragnionego smakołyku nie tylko relaksuje psa, ale wspomaga też jego zdolności myślenia i inteligencję. Innym świetnym pomysłem jest bez wątpienia mata węchowa – możemy zrobić ją nawet sami lub zakupić w sklepie zoologicznym albo w internecie. To niesamowita frajda dla psa, dla którego węch jest najważniejszym i najsilniejszym ze wszystkich zmysłów – węszenie, szukanie, tropienie sprawi mu mnóstwo radości, satysfakcji, zwiększy jego pewność siebie, a równocześnie zmęczy – często bardziej niż najdłuższy spacer.
Sposób podawania posiłku może być ważny także w przypadku problemów z jedzeniem. Niektóre psy jedzą zbyt szybko, dosłownie pochłaniają swoją porcje, co nie jest dobre dla ich zdrowia. W takim przypadku świetnie sprawdzą się miski spowalniające, wyposażone w specjalne wypustki i rowki.
Innym ciekawym produktem jest miska dla psa ze specjalnym podajnikiem – w regularnych odstępach czasu ustalonych przez właściciela odmierza odpowiednie ilości karmy, a nawet czystej wody. Może być to przydatna opcja zwłaszcza kiedy musimy zostawić psa samego w domu na kilka godzin podczas pobytu w pracy czy innych okoliczności. Przy okazji pamiętajmy, jak ważne jest to, aby nasz pupil zawsze miał dostęp do świeżej wody. Zwłaszcza w czasie upałów nie zapominajmy kontrolować psiej miski i gdy tylko staje się pusta, na bieżąco uzupełniać braki, a na dłuższe spacery czy wycieczki koniecznie nośmy przy sobie butelkę z wodą, czy specjalny bidon dla psa, aby móc w każdych warunkach dbać o jego nawodnienie i móc go napoić.
Na koniec zastanówmy się, jaka miska będzie odpowiednia? Po pierwsze, wybór materiału z jakiego jest wykonana – plastikowa jest tania i lekka, ogólnie dostępna, łatwa w czyszczeniu, posiada jednak dość duże wady. Pies może ją bez problemu przewrócić, wziąć do pyska, pogryźć, z reguły nie prezentuje się też zbyt atrakcyjnie. To może metalowa? Jest cięższa, bardziej solidna, zapobiega rozwojowi bakterii, bywa jednak nieco głośna i może pojawić się na niej kamień od wody. I wreszcie ceramiczna – z pewnością dla oka właściciela najatrakcyjniejsza, występująca w wielu ciekawych wzorach i kolorach. Jest jednak najdroższa oraz łatwo ją stłuc lub uszkodzić.
Ciężko odpowiedzieć na pytanie, która będzie najlepsza. Każda posiada zarówno wady jak i zalety, musimy sami dopasować ją do naszych oczekiwań. Pamiętajmy jednak, aby każdą miskę, bez względu na materiał z jakiego została wykonana, regularnie czyścić oraz co jakiś czas wymieniać na nowy egzemplarz. Dopasujmy wielkość miski do wielkości psa. Warto także zainwestować w specjalna podkładkę pod miski – dzięki temu zminimalizujemy ewentualny bałagan przy jedzeniu, czy rozchlapywaniu wody, szybciej i sprawniej będziemy mogli wszystko posprzątać. Ciekawą opcję stanowią też miski na specjalnych stojakach i podwyższeniu.
Zwracajmy uwagę na to, co wrzucamy do psiej miski. Nie oszczędzajmy na karmie, bo ta pozorna oszczędność odbije się później na zdrowiu naszego przyjaciela i częstych wizytach u weterynarza. Stawiajmy na karmy dobrej jakości, takie jak: https://wufy.pl/collections/acana czy https://wufy.pl/collections/orijen. To ważne, przecież chcemy, aby nasz pupil otrzymywał wszystkie niezbędne składniki odżywcze, miał dużo energii i siły na wspólne spacery i zabawę z nami, aby karma mu smakowała i jedzenie dostarczało przyjemności.
Artykuł partnera
© Copyright Futerkowce.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Komentarze (0)