Najnowsze wiadomości

19 marca 2024 10:37

Kot Bengalski



O kotach bengalskich mówi się, że są to koty domowe w skórze lamparta.

Historia rasy

Cechą rozpoznawczą kotów bengalskich są plamy i cętki pojawiające się na ich futrze. Ta cecha fascynuje ich właścicieli od momentu powstania rasy, co miało miejsce za sprawą skrzyżowania kotów domowych z dzikimi kotami bengalskimi. 

Wszystko zaczęło się od decyzji pewnej biolog, która postanowiła w latach sześćdziesiątych minionego wieku skrzyżować swojego kota domowego z dzikim kotem bengalskim. Próba była udana, ale ze względów osobistych biolog nie doprowadziła do powstania hodowli. Do tego doszło dopiero dekadę później, kiedy inny naukowiec, pracujący nad leczeniem białaczki, zaczął bliżej przyglądać się kotom bengalskim. Sukces udało się uzyskać dopiero na początku lat osiemdziesiątych, kiedy powstała nowa rasa charakteryzująca się pożądanym ubarwieniem i powtarzalnością przenoszenia oczekiwanych cech. Uzyskano to w dość skomplikowany sposób, ponieważ do krzyżówek wykorzystano masę ras z całego świata. Ważnym krokiem do celu było też wyeliminowanie dzikiego charakteru zwierząt.

Cały czas trwają prace nad udoskonaleniem tej rasy kotów. Celem wszystkich hodowców jest wzmacnianie cech dzikiego kota bengalskiego, ale tylko cech wyglądu zwierzęcia, czyli jego białego brzucha, krótkich i spiczastych uszu, odpowiedniego umaszczenia oraz charakterystycznego pyszczka drapieżnika. Równocześnie dąży się do zminimalizowania cech niepożądanych, wśród których w pierwszej kolejności zwalczany jest zły charakter zwierzęcia oraz okrągła głowa, szczupła talia, jak również zbyt długie futro.

Charakterystyka kota bengalskiego

W chwili obecnej istnieje już kilka odmian kota bengalskiego różniących się przede wszystkim umaszczeniem. Za umaszczenie klasyczne przyjmuje się pręgi marmurkowe lub cętki. Ważne jest, by kontrast pomiędzy rysunkiem i podstawowym umaszczeniem był silny. Podkreśla się także wagę odpowiedniego układu futra na pyszczku, który powinien formować literę M.

Zachowanie kotów bengalskich

Pomimo ich bliskiego powinowactwa z kotami dzikimi, koty bengalskie mocno przywiązują się do właściciela i są bardzo czułe. Na uwagę zasługuje ich wyjątkowo duży temperament, żywiołowość i ciekawskość. Nie ma w nich jednak agresji, chociaż można dostrzec wyraźną nieufność. Konflikty z innymi osobnikami tego samego gatunku są rzadkie, ale mogą być dość gwałtowne. Sojusz z psem jest możliwy. Uparty właściciel doprowadzi do tego, że będzie wyprowadzał kota bengalskiego na smyczy razem z psem.

Koty bengalskie są z pewnością wyjątkowo inteligentne i lubią zabawę, dzięki czemu można je przekonać do wykonywania różnych sztuczek. Ich pęd do zabawy i spryt może być jednak niebezpieczny, ponieważ koty bengalskie mają zwyczaj interesowania się wszystkim tym, co robi ich właściciel i czasami może to być kłopotliwe. Problemem jest też terytorialność kota. Nieznana osoba czy obce zwierze wchodzące na jego teren bez uprzedzenia zostanie z całą stanowczością przegonione.

Kiedy kot bengalski zostanie zawołany, przybiegnie i powita się chrapliwym głosem.

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)