Najnowsze wiadomości

19 marca 2024 5:50

Kot Syberyjski



Na Syberii koty syberyjskie nie są wcale traktowane z jakąś specjalną uwagą, są one bowiem naturalną rasą w tym regionie. Dopiero kiedy poza granicami tego rejonu Rosji wzrosła ich popularność, mieszkańcy zaczęli dostrzegać w nich coś więcej niż tylko zwykłe dachowce.

Historia kotów syberyjskich

Koty syberyjskie powstały bez ingerencji człowieka. Jest to rasa, która rozwinęła się zupełnie normalnie i nikt nie kierował ich cechami. Od zawsze koty te gnieździły się w monastyrach, gdzie pilnowały zapasów przed gryzoniami. W czasach Związku Radzieckiego jakiekolwiek burżuazyjne odchylenia typu hodowli kotów czy organizowania ich wystaw były całkowicie niemożliwe, co jednak nie przeszkadzało samym kotom, które uchodziły za typowy atrybut proletariusza. Kiedy czasy słusznie minione przeminęły, koty syberyjskie zaczęły na większą skalę przedostawać się do innych regionów Rosji i do krajów ościennych. Szybko zdobyły sobie popularność w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech, a także u nas.

Po raz pierwszy jako osobna rasa kotów zostały zarejestrowane dopiero w 1991 roku, a w kolejnych latach zaczęły pojawiać się oficjalne stowarzyszenia hodowców kotów tej rasy, jak również stowarzyszenia hodowców zaczęły gremialnie uznawać tę rasę jako osobną. Do naszego kraju pierwszy kot rasy syberyjskiej, przynajmniej oficjalnie, dotarł w 1989 roku. Wtedy też powstała pierwsza prawdziwa hodowla tych kotów.

Charakter kotów syberyjskich

Wszystkie koty syberyjskie to cały czas zwierzęta w sporej mirze dzikie. Podobnie jak nasze dachowce, które nie mają nic przeciwko kontaktom z człowiekiem, ale jesteśmy dla nich co najwyżej jednym z elementów życia. W przypadku kotów wywodzących się z Syberii nie jest jednak wcale tak źle, ponieważ są one odrobinę krnąbrne i trudno je do czegoś przymusić, ale jeśli tylko zaoferuje im się sporo uwagi i cierpliwości, odpowiednie wychowanie ich do życia w warunkach domowych nie powinno być wcale takie trudne. Warto podkreślać ich zdolność do adaptacji i odwagę. Większość z nich jest przebojowa, chociaż znajdą się też bardziej spokojne piecuchy.

Cechy kota syberyjskiego

Warto dodać, że koty syberyjskie to koty leśne, czyli zwierzęta, które lubią usadowić się na gałęzi. W warunkach domowych ich rolę najczęściej pełnią półki i parapety. Koty syberyjskie bardzo lubią słupki z piedestałami oraz miejsca, gdzie będą mogły stępić swoje pazury. Nie trzeba się bać ich niszczycielskich tendencji. Wcale nie lubią demolować domu.

Temperament kotów syberyjskich jest silny. Są to zwierzęta ciekawskie i towarzyskie, które lubią się bawić z dziećmi, chociaż ich wyrozumiałość także ma swoje granice. Do swojego stałego opiekuna przywiązuje się dość mocno i lubi potem za nim chodzić, kiedy ten zajmuje się swoimi sprawami. Nie jest jednak natrętny.

Zdrowie kotów syberyjskich

Wszystkie koty syberyjskie są świetnie przystosowane do trudnych warunków atmosferycznych, ale ciągłe przebywanie w domu to dla nich na pewno nie problem. Są to koty zdrowe i odporne, które raczej nie będą powodowały żadnych problemów.

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)