Najnowsze wiadomości

24 czerwca 2024 2:05

Kot Maine CoonMaine Coon to rasa kotów znana z tego, że ich charakter bardzo przypomina charakter typowego psa. Koty zazwyczaj przywiązują się bardziej do miejsca niż do osoby i swoich właścicieli traktują jako elementy wystroju, a koty Maine Coon podchodzą do sprawy dokładnie odwrotnie – najważniejszy jest dla nich właściciel.

Skąd wzięła się ta rasa?

Nie do końca wiadomo, jak rasa Maine Coon się rozwinęła. Jest to kwestia mocno zmitologizowana i kiedyś panowało nawet przekonanie, że są to koty skrzyżowane z szopami-praczami. Teoria ta nie znajduje jednak potwierdzenia w badaniach genetycznych i została odrzucona.

Najwięcej zwolenników ma opcja mówiąca o Marii Antoninie jako czynniku sprawczym odpowiadającym za koty Maine Coon. Nie oznacza to oczywiście, że jest prawdziwa. Zakłada ona, że w czasie Rewolucji Francuskiej Maria Antonina zabrała ze sobą koty rasy angor, kiedy uciekała do Ameryki Południowej. Na miejscu koty te zaczęły się krzyżować z miejscową populacją czworonogów i tak powstała nowa rasa.

Jeszcze inna legenda mówi o wikingu Leifie Ericssonie, który odkrywając Amerykę na kilkaset lat przed Kolumbem, zabrał ze sobą norweskie koty leśne i to one są praprzodkami Maine Coon. Jest to na pewno ekscytująca historia, ale raczej nieprawdziwa.

Naukowcy na chwilę obecną skłaniają się ku tezie, że Maine Coon to rasa kotów wywodząca się z długowłosych ras europejskich i azjatyckich, które do ameryki przybyły na statkach handlowych. Ich efektywność w eliminowaniu gryzoni sprawiła, że dużo takich zwierząt podróżowało na statkach i przywiązywały się one do ludzi. Kiedy zeszły na ląd, te same cechy były cenione przez kolonizatorów. I tak w 1860 roku odbyły się już pierwsze wystawy kotów Maine Coon, a w 1976 roku Maine Coon został oficjalnie uznany za odrębną rasę kotów. Największe hodowle działały w tym czasie w stanie Maine w USA i stąd też wzięła się ich formalna nazwa.

Cechy Maine Coon

Charakter kotów Maine Coon

Koty Maine Coon najbardziej znane są właśnie ze swojego „psiego” charakteru. Są to koty zrównoważone i towarzyskie, niezwykle łatwo nawiązują kontakt z człowiekiem. Trudno jest mu się zaadaptować do nowych warunków, ale jeszcze trudniej znosi rozłąkę z opiekunem. Jest opiekuńczy i wręcz natrętny, ponieważ ciągle jest blisko. Jest też wyrozumiały i tolerancyjny, dzięki czemu nieźle dogaduje się z dziećmi.

Są to koty inteligentne, jak większość kotów, ale dodatkowo są skłonne do wykonywania sztuczek dla swojego pana. Lubi się bawić i lubi realizować polecenia. Nie stroni też od pieszczot.

Koty Maine Coon nie mają problemu z akceptacją większej grupy czworonożnych domowników, w tym psów, chociaż są to zwierzęta dbające o swoją pozycję w hierarchii.

Warto wiedzieć, że koty Maine Coon nie są specjalnie sprawne, jeśli chodzi o wspinanie się i przebywanie na wysokości. Jeśli kot ma zwyczaj wyglądać przez otwarte okno, powinno ono być w jakiś sposób zabezpieczone, by przez to okno nie wypadł.

Maine Coon mają ostre pazury, które powinny być przez nie regularnie ścierane na specjalnych zabawkach do tego przeznaczonych.

Napisz do nas

Redkacja Futerkowców :)

Podobał Ci się nasz artykuł? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na jego temat, a może jesteś właścicielem produktu lub usługi dla Futerkowców? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego znajdująceog ise na stornie. 

Komentarze (0)